Alžbeta

43 rokov | Košice

Moje rozhodnutie absolvovať zákrok transplantácie vlasov v Turecku som zvážila po dlhoročnom boji s vypadávaním vlasov (cca 9 rokov). Začalo to v tehotenstve, následné riešenie na kožnom oddelení, kedy sa hľadala príčina (doposiaľ neznáma). Absolvovala som rôzne vyšetrenia, ktoré boli v norme a výsledkom bola odporúčaná liečba nasadením liekov- kortikoidy, ktoré som odmietla.
Postupom času sa riedenie vlasov stupňovalo. Jedného dňa som navštívila cestovnú kanceláriu OK TOURS – ochotnú pani majiteľku, pani Líviu, ktorá ma vypočula a na základe skúsenosti, odporúčaní, ktoré mala, mi navrhla transplantáciu vlasov v Turecku. Zvažovala som, nebolo to ľahké rozhodnutie.
Na základe služieb, ktoré mi pani Lívia navrhla, neváhala som a zverila som sa jej na 100%. Najprv som absolvovala prvotné fotenie vlasov, ktoré bolo potrebné pre analýzu stavu. Po odsúhlasení, že som vhodná kandidátka, vybrali sme vhodný termín príchodu a odchodu (cca 4 dni), o nič som sa nestarala. Jej profesionálna práca od začiatku odchodu zo Slovenska končila príchodom na Slovensko. Presuny z letiska na kliniku, osobný rozhovor, presun z hotela na kliniku a späť (po transplantácií), hotelové služby s kvalitnými raňajkami, pooperačná kontrola a presun na letisko, bola vďaka pani Lívii zabezpečená bezproblémovo.
Samotná transplantácia trvala spolu 7 hodín (v závislosti od počtu transplantovaných štepov). Najprv som absolvovala odber krvi, potom zo zadnej časti hlavy – zátylku, odbery štepov (cca 4 hodiny) pod lokálnou anestézou (bezbolestný výkon), prestávka cca 45 minút, následne posledný úkon vpichovanie štepov na patričné miesta cca 3 hodiny, taktiež bezbolestné. Po operácií som absolvovala poučenie s kufríkom liečby (lieky na spanie, od bolesti, šampón, olejčeky, vitamíny...). Pred odchod na letisko som absolvovala prvé umytie vlasov a zaučenie ako vykonávať umývanie.
Všetko prebehlo bez akýchkoľvek pochybnosti, pretože som sa mohla v plnej miere spoľahnúť na pani Líviu, ktorá ma ubezpečila, ak niečo nepochopím, ona vie, čo mám robiť, ako postupovať! Jej morálna a jazyková opora mi bola útechou.
Výkon transplantácie je takmer bezbolestný. Pre mňa bola ťažká etapa po týždni od transplantácie, keď v zátylku hlavy začali rásť pôvodné vlasy, svrbenie (kým vyrástli prvé vlásky). Najťažšia etapa bola po mesiaci, kedy som absolvovala draculaterapiu na Slovensku (vlasové ošetrenie obohatenou krvnou plazmou) na klinike v Poprade. Hovorí sa, že 50% úspechu je transplantácia a ďalších 50% úspechu starostlivosť „po“ a dodržanie pokynov, ktoré som dostala. Po 6 mesiacoch vidno prvé vlásky, ktoré vyzerajú akoby ani neboli moje , sú pevné a silné. Verím, že moja koruna krásy bude opäť krásna a hustejšia 
Ak môžem odporučiť ľuďom, ktorí bojujú s vypadávaním vlasov, majú lisiny, kúty a váhajú sa rozhodnúť, môžem odporučiť služby pani Lívii a cestovnej kancelárie OK Tours , určite opäť by som sa zverila do jej rúk. Som nadmieru spokojná a transplanáciu vrelo odporúčam.

Matej

38 rokov | Bratislava

S vypadávaním vlasov som sa začal trápiť asi pred 5-mimi rokmi. Ako skoro každého muža ma toto zistenie dosť zasiahlo, pretože sa mi začali vytvárať nielen kúty ale zistil som, že už aj na vrchu hlavy je vlasov menej a pomaly sa mi vytvára plešina. Nevedel som sa veľmi s touto situáciou vyrovnať, keďže v tom čase som mal len niečo po 30tke a sám seba som si nevedel predstaviť s plešinou a už vôbec nie tak, že si budem nútený dať celú hlavu vyholiť, ako to rieši väčšina mužov, ktorí so stratou vlasov bojujú. Skúsil som všetko, ak poviem všetko, tak to fakt bolo všetko, čo sa na trhu dalo zohnať, predpísať, či vybaviť. Jednoducho som sa nechcel a ani nedokázal zmieriť, že budem mať kúty a plešinu navždy. Vedel som, že pre mňa je jediným východiskom transplantácia vlasov.
Najprv som začal pátrať na internete, kto na Slovensku transplantácie vykonáva, volal som na rôzne kliniky, na jednu som zašiel dokonca osobne. Výsledky boli také, že buď vedeli garantovať približne 60% úspešnosť, že sa transplantované vlasy prijmú, keďže ešte nepracovali s tou najmodernejšou metódou alebo cenu, ktorú mi vypočítali za transplantáciu, som nemohol akceptovať, keďže išlo o sumu nad 10tisíc eur. Potom som na nete natrafil na OK Tours, zavolal som a od tej chvíle všetko išlo ako riadená strela , keďže pani Lívia mi do 48 hodín pripravila celý plán, od A po Z.
Ak poviem, že celý plán tak naozaj celý plán, jediné na čom som sa aktívne podieľal bolo, že sme si zosúladili pracovné diáre a dohodli si termín.
Odborne mi bolo odpovedané na akúkoľvek otázku, vedel som do čoho idem , ako to bude prebiehať, čo všetko ma čaká a neminie .
Pani Lívia vybavila všetko, úplne, dokonca celý čas počas transplantácie bola prítomná na sále a je v kontakte s celým lekárskym tímom, pomáhala mi s tlmočením, je tam aj ako morálna podpora, čo som určite ocenil. Jej ľudský a pritom profesionálny prístup oceňujem.
Moja transplantácia trvala približne 6,5 hodiny, aj napriek tomu krátko a úplne hladko- keďže mi odobrali až 5.100 folikulov. Bolo to absolútne bezbolestné, nerobil som nič iba ležal a to na bruchu pri odbere a na chrbte pri transplantácii. Počas transplantácie som dokonca surfoval na mobile, keďže mi ponúkli pozerať turecké telenovely v TV, čo som odmietol 
Po transplantácii a ošetrení vlasovej časti sme sa presunuli na hotel a úplne v pohode, síce so zafačovanou hlavou, sme išli do reštaurácie vedľa hotela na dobrú večeru. Pár vecí som musel dodržiavať 14 dní, obmedziť kávu, kofeinové preparáty, nešportovať, nepredkláňať hlavu a pod. nebolo to však nič, čo by mi extra vadilo pri vykonávaní mojej dosť náročnej práce alebo bežnom živote.
Keďže mi bolo povedané, že mám dodržiavať všetky inštrukcie a nezabudnúť na nič ( umývanie, šampóny, séra, vitamíny- všetko čo som obdržal), pani Lívia mi preposlala video, kde je to všetko uvedené krok po kroku a my chlapi, čestne poviem, na také veci občas zabúdame .
Ak to zhrniem, som cca 8 mesiacov po transplantácii, prvé 3 mesiace vlasy z folikulov rástli a následne vypadli, čo je štandartný proces a bol som na to pripravený, dnes mám hrivu, áno- nemám kúty, žiadnu plešinu, vyzerám úplne normálne a prirodzene, nik nevie, že som niečo absolvoval. Dokonca už 4tý mesiac po transplantácii som sa bol strihať, keďže vlasy mi rástli a stále rastú ako šialené, lekárom mi bolo povedané, že na tieto transplantované vlasy nemá dokonca vplyv ani testosterón, takže folikuly nikdy nevypadnú.
Odporúčam...všetkými desiatimi, ak váhate, neváhajte, stojí to určite za to.

Mária

67 rokov | Poprad

Môj problém s vypadávaním vlasov začal asi pred 8-mimi rokmi. Všeobecná lekárka ma poslala na všetky dostupné vyšetrenia ( štítna žľaza, kožné oddelenie, nefrológia a pod. ). Stále som však svojej lekárke tvrdila,že si myslím, že je to psychického pôvodu z udalostí, ktoré som prežila. Všetky vyšetrenia som však absolvovala, aby som vedela, že som komplexne v poriadku.
Kožná lekárka mi poradila rôzne spreje a vlasové toniká a kúry, ktoré som zodpovedne používala - vtieranie do pokožky ráno a večer po dobu možno aj dvoch rokov a úplne bezvýsledne. Neskôr som absolvovala aj draculoterapie na klinike v Košiciach, za nie malé peniaze, tiež bez akéhokoľvek pozitívneho výsledku. Opäť po čase som absolvovala 10 veľmi bolestivých mezoterapií vo vlasovej časti na klinike v Poprade, tiež bez zjavného efektu. Mezoterapia vám určite naštartuje rast vlasov, ak máte nejaké vlasové folikuly, ale moje boli na celom páse nad čelom a okolo uší odumreté. Diagnóza ktorá mi bola diagnostikovaná – androgénna alopécia- sa dala riešiť iba parochňou alebo transplantáciou vlasov.
Takže všetko, čo som podstúpila za tých pár rokov bola strata času, energie a dosť peňazí, parochňu som si kúpila, aj som v nej vyzerala dobre, ale nakoľko som akčný a športový typ, toto nebolo pre mňa konečné riešenie. Už som začala hľadať kliniky, ktoré sa týmto zaoberajú, avšak do toho prišla ďalšia životná katastrofa, ktorú bolo treba riešiť, tak sa to opäť na dva roky oddialilo. Ten deň však nastal, keď som oslovila pani Líviu, z cestovnej kancelárie OK Tours, o ktorej mi bolo povedané, že sa týmto zaoberá. Po konzultácii s ňou mi doporučila kliniku v Istanbule, ktorá používa metódy ktoré garantujú 95% úspešnosť a na zákrok dávajú doživotnú záruku, že transplantované folikuly do konca života nevypadnú.
Všetko som zverila do jej rúk (lebo neovládam jazyky a nie som ani veľmi internetovo zdatná a chcela som využiť službu All inclusive) a nechala všetko na ňu a urobila som veľmi dobre.
Zbalila som si cestovnú tašku a pas. To bolo všetko. Od prvotnej konzultácie, cez zdravotnú dokumentáciu a stav, letenky, poistenie, ubytovanie s raňajkami, všetky transfery, samotnú transplantáciu, starostlivoť po transplantácii až po záverečnú lekársku kontrolu, o to všetko sa cestovná kancelária OK Tours postará.
Po príchode do Istanbulu na kliniku mi urobili krvné testy, preverili môj stav, vypísala som formuláre .. to všetko mala na starosti pani Lívia, bez nej by som bola stratená.
Samotná operácia v mojom prípade trvala 7,5 hodín, 3,5 hodiny samotný odber folikul, v mojom prípade 4,500 folikul. Potom nasledovala pauza na obed a občerstvenie a potom nastalo samotné „ nastreľovanie“ . Bolo to pre mňa dosť náročné, nakoľko ma trápil kašel a musela som mať aj rúško, lebo operáciu som absolvovala v čase covidu. Ale pán doktor bol super a aj obidve sestry, ktoré mu asistovali, takže sme to nakoniec zvládli.
Skrátim to. Po operácii na tzv. „ prvom umytí“ ma informovali čo všetko a ako mám nasledujúce mesiace doma dodržiavať, pretože operácia je prvých 50% úspechu a domáca starostlivosť ďaľších 50%. To je snáď ešte náročnejšie, ako samotný zákrok, používať špeciálne šampóny, vtierať séra a olejčeky a v určených časových úsekoch ešte absolvovať dve mezoterapie plazmou a roztokmi, ktoré sú súčasťou kufríka s prípravkami a sú v cene transplantácie. Dnes, po roku od transplantácie môžem pravdivo a čestne povedať, že neľutujem ani jeden jediný deň a že všetko to stálo za to a z mojich vlasov som nadšená, pretože ako sa hovorí, vlasy sú korunou krásy.
Neviem, čo by som si počala bez pani Lívie, ktorá to všetko zariadila a vybavila a bola na tých pár dní mojím druhým JA.
Moja rada k vám všetkým, neriešte to parochňou, netrápte sa a dajte sa určite na to. Aj v mojom veku – 66 rokov v čase operácie, to jednoducho stojí za to a život je opäť taký, aký bol predtým.