Mojich 25 cestovateľských tipov po 20. rokoch cestovania po svete

Po viac ako 20. rokoch cestovania po svete, som nazbierala týchto 25 cestovateľských tipov a trikov ako cestovať efektívne, bez chýb, ako sa vyvarovať problémom, ušetriť peniaze a cestovať ako profesionál.

Určite ich mám oveľa viac, tieto sú však takým akurát základom.

 1. "Buď flexibilný" Aj napriek precízne naplánovej ceste, buď už dopredu pripravený na prípadné meškania dopravných prostriedkov, obrň sa trpezlivosťou a nestrácaj nervy ak veci nejdu presne podľa plánu. Trpezlivosť je extrémne dôležitá počas cestovania.
 2. "Akciové letenky bookuj čo najskôr dopredu" takýmto spôsobom dokážeš ušetriť obrovské peniaze a naplánovať si cesty za zlomkové jednociferné ceny leteniek.
 3. "Urob si zoznam" v závislosti od dĺžky plánovanej cesty, zvyčajne už dva mesiace vopred plánujem, googlim všetky zaujímavosti v okolí a všetky "must see". Podľa typu cesty, spisujem zoznam vecí ktoré plánujem vidieť.
 4. "Nauč sa zopár základných slov a fráz v jazyku krajiny, do ktorej cestuješ" nič nevyčarí krajší úsmev na tvári domorodých obyvateľov ako ďakujem a dobrý deň v ich jazyku.
 5. "Nezabudni si vziať extra baterky resp. nabíjačku na fotoaparát" nič nepokazí dovolenku viac, ako keď sa snažíš urobiť svoj naj záber života a zistíš, že Tvoj foťák nemá žiadnu šťavu... :(
 6. "Vždy si zbaľ aj veľkú šatku-sarong" poslúžiť Ti môže ako uterák, šatka, prekrytie končatín pri návšteve kostolov, mešít, chrámov, možeš sa ňou prikryť keď je pustená klimatizácia a pod. Uprednostni zemité farby, ktoré nepútajú extra pozornosť.
 7. "Vždy, ale vždy sa poisti" cestovné poistenie je jednoducho základ.
 8. "Urob si fotokópie dôležitých dokumentov" aj keď v dnešnej elektronickej dobe máme skoro všetko uložené v mobiloch, ja sa aj napriek tomu spolieham na starý dobrý papier a mám vždy so sebou aj kópie pasu, poistenia, leteniek, voucherov a v neposlednej rade aj očkovacieho preukazu.
 9. "Naplánuj si svoje outfity" to Ti pomôže nevziať si zbytočné kusy oblečenia, ktoré nebudeš potrebovať. Mne sa rokmi osvedčilo tzv. kôpkovanie, kde si ukladám do kôpok denné outfity a ich možné kombinácie, k tomu vždy pridám po 2ks "horného a dolného oblečenia" a vždy jeden pár topánok navyše.. O.K. topánok 3 páry navyše, ale to je už úplne iná téma :)
 10. "Z každého rožku trošku v príručnej batožine" ak cestujem s veľkou, aj príručnou batožinou, vždy sa snažím do príručnej batožiny dať všetku elektroniku, nabíjačky, káble, zásuvkové redukcie, mini zubnú kefku, pastu a antiperspirant, prípadne lieky a oblečenie min. na 1-2 dni, vrátane plaviek, žabiek a sarongu a to pre prípad, ak by sa moja batožina vydala na opačný koniec sveta ako ja. :)
 11. "Pomixujte si veci" nemám to veľmi rada, ale funguje to, ak cestujete dvaja, pomixujte si veci v kufroch, pri zatúlaní batožiny je vždy 50%ná šanca, že si budete mať čo obliecť.
 12. "Vždy hydratovaná" zvlášť to platí na palube lietadla a to aj zvnútra aj zvonka. Dnes nie je problém zakúpiť malé cestovné balenia rôznych telových mliek a krémov, na pitie určite dostatok čistej, najlepšie nesýtenej vody.. Alkohol s mierou, ale.. sme na dovolenke, nie ? :)
 13. "Na ceny dopravy a taxi, sa vždy pýtaj dopredu" zabrániš tak premršteným cenám a prekvapeniu, ak to miestnym angličtinou nejde a domorodý jazyk neovládaš, postačí písanie na zemi do prachu a následné preškrtávanie číslic na znak nesúhlasu.. :)
 14. "Adresu hotela, číslo hotelovej izby, resp. adresy miest ktoré chcem navštíviť" tie si zapisujem vždy do mobilu, alebo si ich nájdem na mape v mobile a urobím si screenshot.
 15. "SIM karta" čo už k tomu napíšem :), prvá cesta z lietadla vedie k mobilnému operátorovi ešte priamo na letisku, po zakúpení lokalnej SIM dovolenka môže začat!
 16. "Dávaj si pozor pri WIFI" práve preto sa vždy snažím rýchlo zakúpiť SIM kartu, ak už využiješ voľne prístupné WIFI, aspoň sa vyhni online bankingu alebo stránkam, kde zadávaš svoje prístupové heslá.
 17. "Pred cestou upovedom svoju banku o ceste do zahraničia" ak používaš v zahraničí platobnú kartu, Tvojej banke sa niektoré operácie môžu zdať podozrivé a kartu Ti môžu zablokovať, nie je nič príjemné ostať bez prostriedkov, jedným telefonátom resp. mailom veľmi jednoducho tejto situácii vopred predídeš.
 18. "Vždy maj aj hotovosť" časť svojho rozpočtu si vezmi aj v hotovosti, nie všade a na všetkých miestach sa dá platiť kartou a veľa ľuďí ešte stále obľubuje cash.
 19. "Zmeň si hotovosť na lokálnu menu" veľmi to zjednoduší Tvoje platenie resp. zjednávanie ceny. Pri menení si 2x prever kurz a to, či je zmenáreň bez poplatku.
 20. "Maj otvorenú myseľ" nesúď iné zvyky a obyčaje, si návštevníkom, preukáž rešpekt.
 21. "Svoj cestvný plán daj niekomu z rodiny alebo priateľom" hlavne ak cestuješ sólo, ale aj v skupine, vždy maj aspoň jednu osobu doma, ktorá vie kde sa máš/máte v danom čase nachádzať, v prípade komplikácii táto osoba vie informovať úrady o Tvojom pohybe, samozrejme občasná správa tejto osobe " som O.K." je prospešná.
 22. "Nechaj si trochu priestoru na spontánnosť" mať plán je základ, avšak tie naj zážitky snáď máme všetci z vecí, miest a ľudí ktorých sme nikdy neplánovali :)
 23. "Vždy používajte krémy s ochranným filtrom" ja nie som toho príkladom, ale prosím Ťa, Ty to dodržuj :)
 24. "Nechávaj sprepitné" aspoň na cestách to rob, v hoteli, v reštaurácii, v taxi.. Teba to nezruinuje a druhej strane to veľmi pomôže, ďakujem Ti vopred aj za nich.
 25. "Usmievaj sa, teš sa, užívaj si a jednoducho buď štastný" patríš k tej, ešte stále menšine ľuďí, ktorá si cestovanie a rozširovanie obzorov može dopriať.

Lívia

General Director